Велес-Бланко

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Велес Бланко (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велес-Бланко
Координати: 37°41′ СГШ 2°05′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 441 km2 (170,3 sq mi)
Надм. вис. 1.070 m (3.531 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 2.126
 • Густина 4,8/km2 (12,5/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Велес-Бланко е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Велес-Бланко помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2,144

2,061 2,043 2,001 2,052 2,051 2,126

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]