Велестовски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велестовски манастир
Поглед на конакот и црквата
Информации
Целосно имеВелестовски манастир
Други имињаМанастир „Св. Троица“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвето Тројство
ЕпархијаДебарско-кичевска
ЦрквиЦрква „Св. Троица“
Личности
Место
Местово близина на Велестово, Општина Охрид Македонија Македонија
Координати41°05′17″N 20°49′21″E / 41.08806° СГШ; 20.82250° ИГД / 41.08806; 20.82250Координати: 41°05′17″N 20°49′21″E / 41.08806° СГШ; 20.82250° ИГД / 41.08806; 20.82250
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, конак, трпезарија
Отворен за јавностда
Други информации(Деветта охридска парохија)

Велестовски манастирманастир во југозападна Македонија, во близина на селото Велестово.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, помошни објекти, конак и трпезарија.

Црква „Св. Троица“[уреди | уреди извор]

Црквата била завршена и осветена во текот на 1989 година.

Конаци[уреди | уреди извор]

Во црквата постојат конаци.[1] Во моментот во изградба се и нови конаци.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Велестово | Рурален развој Охрид“. web.archive.org. 2019-12-09. Архивирано од изворникот на 2019-12-09. Посетено на 2020-01-01.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]