Прејди на содржината

Веленце (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Веленце
Езеро Веленце
ПодрачјеУнгарија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
26 km2 (10 ми) км2

Веленце (ерменски: Velencei-tó) е трето по големина езеро во Унгарија и се наоѓа во административниот округ Фејер.

Езерото е со површина од 26 км², но на една третина е покриено со трска и на повеќе места е доста плитко. Во текот на летото температурата на водата се движи во распон од 26 °C до 28 °C, што го сместува во ред на езера со најтопла вода во Европа. Овој факт довел до тоа што езерото станало популарно излетничко одредиште.

Локација[уреди | уреди извор]

Езерото се наоѓа во административниот округ Фејер, на автопатот помеѓу Будимпешта и Секешфехервар, непосредно под Веленачките Планини

Животински свет[уреди | уреди извор]

Поглед на езерото

Езерото е природен резерват и дом е за многу барски птици.

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]