Велека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 42°2′5″N 27°41′44″E / 42.03472° СГШ; 27.69556° ИГД / 42.03472; 27.69556

Велека
Veleka-river-dinev.jpg
реката Велека
ЗемјаБугарија, Турција
Слив
Главен изворСтранџа, Турција
710 м (2,330 ст)
УстиеЦрно Море, Бугарија
Сливна повр.995 km2 (384 ми)
Физички особености
Должина147 kм (482,000 ст)

Велека — река која се протега од северозападниот дел од Турција до југоисточна Бугарија. Велека е долга 147 километри, од кои 123 се во Бугарија, а 24 во Турција. Извира од карстните предели во турскиот дел на Странџа, а се влева во Црното Море близу селото Синеморец. Велека минува низ националниот парк „Странџа“.[1]

Ширината на реката во близина на устието е од 8 до 10 метри, а длабочина се движи од 2 до 4 метри. Во устието, Велека е широка 50 метри и длабока 7 до 8 метри, се потопуваат кратко време пред да се влее во морето. Водите на Велека се богати со флора и фауна, со повеќе од 30 видови слатководни риби, од кои најзастапен е кленот. Пет загрозени животински видови живеат во реката, како и важни регионални растенија.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]