Велдховен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велдховен
Град и општина
Црква во Велдховен
Црква во Велдховен
Знаме на Велдховен
Знаме
Грб на Велдховен
Грб
Местоположба во Северен Брабант
Местоположба во Северен Брабант
Координати: 51°25′N 5°24′E / 51.417° СГШ; 5.400° ИГД / 51.417; 5.400Координати: 51°25′N 5°24′E / 51.417° СГШ; 5.400° ИГД / 51.417; 5.400
ДржаваХоландија
ПокраинаСеверен Брабант
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникЏек Микерс (VVD)
Површина[2]
 • Вкупна31,93 км2 (1,233 ми2)
 • Земјишна31,73 км2 (1,225 ми2)
 • Вода0,20 км2 (8 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000002200000022 м
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно44.173
 • Густина1.392/км2 (3,610/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број5500–5509
Повикувачки број040
Мреж. местоveldhoven.nl

Велдховен (холандски: Veldhoven) — општина и град на потокот Гендер, во јужна Холандија, во покраината Северен Брабант, југозападно од Ајндховен.

Како современ град е основан во 1921 година, со спојување на неколку општини и села. Со индустрискиот развој на Ајндховен после Втората светска војна, Велдховен исто така започнал да се развива при што во 1966 година населението се зголемило на над дваесетилјади жители, двојно повеќе отколку во 1947 кога изнесувало околу десетилјади жители.

Денес, во Велдховен живеат 44.173 жители според податоците од 2014 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester“ (холандски). Gemeente Veldhoven. конс. 6 јуни 2014. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ [Key figures for neighbourhoods]. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 2 јули 2013. конс. 12 март 2014. 
  3. „Postcodetool for 5501KA“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. конс. 6 јуни 2014. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ [Population growth; regions per month]. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. конс. 24 јули 2014. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]