Прејди на содржината

Велгошки манастир „Св. Петка“

Координати: 41°7′45″N 20°50′23″E / 41.12917° СГШ; 20.83972° ИГД / 41.12917; 20.83972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Велгошки манастир „Св. Петка“
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеВелгошки манастир „Св. Петка“
Други имињаМанастир „Света Петка“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвета Петка
ЕпархијаДебарско-кичевска
ЦрквиЦрква „Св. Петка“
Личности
Место
Местово близина на Велгошти, Општина Охрид Македонија Македонија
Координати41°7′45″N 20°50′23″E / 41.12917° СГШ; 20.83972° ИГД / 41.12917; 20.83972
Видливи остатоциедна црква, конаци, помошни објекти, трпезарија
Отворен за јавностада
Други информации(Велгошка парохија)

Велгошки манастир „Св. Петка“манастир во југозападна Македонија, во близина на селото Велгошти.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Манастирот се наоѓа над селото Велгошти. До неговите порти води асфалтиран пат.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, конаци, помошни објекти и трпезарија.

Црква „Св. Петка“[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1890 година и истата била значително обновена во 1922 година. За истата се верува дека е подигната на темели на пештерна црква.

Други објекти[уреди | уреди извор]

Во манастирот се изградени конаци и други помошни објекти.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]