Век на понижување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Век на понижување
Традиционално 百年國恥
Упростено 百年国耻
Големите сили планираат да ја распарчат Кина; САД, Германија, Италија, Обединетото Кралство, Франција, Русија, Австрија се претставени од Вилхелм II, Умберто I, Џон Бул, Франц Јосиф I (во задниот дел), Чичко Сем, Николај II и Емил Лубе. Пак, 23 август 1899 година, од Ј.С. Пју
Политички цртеж кој ги прикажува кралицата Викторија (Британија), Кајзер Вилхелм II (Германија), царот Николај Втори (Русија), Маријана (Франција) и самурај (Јапонија) како ја делат Кина.

Векот на понижување, познат и како сто години национално понижување — термин кој се користи во Кина за да се опише периодот на мешање во внатрешните работи на династијата Ќинг и Република Кина и обид за нивно потчинување од страна на западните сили и Јапонија во периодот од 1839 до 1949 година.[1]

Терминот се појавил во 1915 година, кога растел кинескиот национализам, како спротивставување на Дваесет и едното барање на јапонската влада и нивното прифаќање од Јуан Шикаи, а потоа Куоминтанг (Кинеската националистичка партија) и Кинеската комунистичка партија го популаризирале поимот.

Историја[уреди | уреди извор]

Кинеските националисти во 1920-тите и 1930-тите сметале дека Векот на понижување започнал во средината на 19 век, во предвечерјето на Првата опиумска војна. [2]

Поразите на Кина кои се наведени како дел од Векот на понижување се:

Во овој период, Кина била распарчена, и ги загубила скоро сите војни во кои била вклучена и честопати била принудена да дава големи отстапки на големите сили во нееднакви договори.[7] Кина била принудена да плати огромни суми на репарации, да отвори пристаништа за трговија, да даде територии на користење или да отстапи територии (како Надворешна Манџурија, делови од северозападна Кина и Сахалин на Руската империја, заливот Џиаожу на Германија, Хонгконг на Велика Британија, Макао на Португалија, Жанџијанг на Франција и Тајван и Далиан на Јапонија) и да направи многу други отстапки за суверенитет на странските „сфери на влијание “ по воените порази. Чианг Каи Шек, по престрелката со Јапонците во 1928 година, во својот дневник додал категорија со наслов „Одмазда за понижувањето“.[8]

Крај на понижувањето[уреди | уреди извор]

Уште за време на склучувањето на Боксерскиот протокол во 1901 година, некои од западните сили сметале дека Протоколот е премногу понижувачки. Како резултат на тоа, американскиот државен секретар Џон Хеј ја изготвил политиката на отворени врати, со која колонијалните сили се спречуваат да ја поделат Кина во де јуре колониите и гарантирал универзален трговски пристап до пазарите во Кина. Со намера да ги ослабне Германија, Јапонија и Русија, политиката била делумно спроведена и била прекината од ерата на воените лидери и јапонските интервенции.[9] Со Договорот Рут-Такахира од 1908 година, САД и Јапонија ја поддржале Политиката на отворени врати, но други фактори довеле до продолжување на понижувањето од кинеска перспектива.[10] Политиката на отворена врата пропаднала во Втората светска војна кога Јапонија ја нападнала Кина.

Во 1943 година, Обединетото Кралство и САД со договор склучен со Кина се откажале од екстратериторијалната јурисдикција и другите привилегии. За време на Втората светска војна, Вишиевска Франција ја задржала контролата врз француските концесии во Кина, но била принудена да ги предаде на колаборационистичкиот режим Ванг Џингвеи. Повоениот кинеско-француски договор од февруари 1946 година го потврдил кинескиот суверенитет над отстапките.

Чанг Кај Шек во 1943 година го прогласил крајот на векот на понижување преку поништување на сите неправедни договори, а Мао Це Тунг тој крај го прогласил по Втората светска војна, при што Чанг го промовирал својот воен отпор кон јапонската власт и местото на Кина меѓу Големата четворка во сојузничките сили во 1945 година, а Мао го прогласил со создавањето на Народна Република Кина во 1949 година.

Слична употреба[уреди | уреди извор]

Во говорот од 2019 година, индискиот министер за надворешни работи С Џаишанкар го употребил терминот во индиски контекст велејќи: „Индија имаше два века понижување од Западот“.[11][12]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Adcock Kaufman, Alison (2010). „The "Century of Humiliation," Then and Now: Chinese Perceptions of the International Order“. Pacific Focus. 25 (1): 1–33. doi:10.1111/j.1976-5118.2010.01039.x.
 2. Gries (2004).
 3. Gries, Peter Hays (2004). China's New Nationalism: Pride, Politics, and Diplomacy. University of California Press. стр. 43–49. ISBN 978-0-520-93194-7.
 4. Shambaugh, David (2020-01-30). China and the World (англиски). Oxford University Press. стр. 73. ISBN 978-0-19-006231-6.
 5. Shapiro, Judith (2013-04-17). China's Environmental Challenges (англиски). John Wiley & Sons. ISBN 978-0-7456-6309-8.
 6. "China Seizes on a Dark Chapter for Tibet", by Edward Wong, The New York Times, August 9, 2010 (August 10, 2010 p. A6 of NY ed.). Retrieved 2010-08-10.
 7. Nike, Lan (2003-11-20). „Poisoned path to openness“. Shanghai Star. Архивирано од изворникот на 2010-03-23. Посетено на 2010-08-14.
 8. Huang, Grace C. (2021). Chiang Kai-shek's Politics of Shame: Leadership, Legacy, and National Identity. Harvard University Asia Center. стр. 19–23. ISBN 9780674260146.
 9. Cullinane, Michael Patrick (2017-01-17). Open Door Era: United States Foreign Policy in the Twentieth Century (англиски). Edinburgh University Press. стр. 25–26, 178. ISBN 978-1-4744-0132-6.
 10. Moore, Gregory (2015-05-27). Defining and Defending the Open Door Policy: Theodore Roosevelt and China, 1901–1909 (англиски). Lexington Books. стр. xiii, xiv, xv. ISBN 978-0-7391-9996-1.
 11. „India humiliated by West for almost two centuries, says EAM S Jaishankar in US“. www.timesnownews.com (англиски). Посетено на 2021-02-23.
 12. „External Affairs Minister's remarks at Atlantic Council, Washington D.C. on 1 October 2019“. www.mea.gov.in. Архивирано од изворникот на 2020-09-21. Посетено на 2021-02-23. many of you would have heard in another country the term, a century of humiliation. India actually had two centuries of humiliation by the West because the West, kind of in its predatory form came into India in the mid 18th century and continued for almost 190 years after that.

Библиографија и понатамошно читање[уреди | уреди извор]