Веи (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Басенот на реката Веи

Веи — река во северниот дел на централна Кина.

Извира од планините на југоисточната провинција Гансу и тече на исток низ провинцијата Шансјии и се спојува со Хоангхо (Жолтата река). Долга е 818 километри. Нејзината долина била најстариот центар на кинеската цивилизација и се до 10 век било место каде што се ределе главни градови. Во 3 век п.н.е. областа околу раскрсницата на реките Чинг и Веи била првото место каде што се зафатени првите сериозни потфати за изградба на иригациски систем во Кина.

Користена литература[уреди | уреди извор]