Вежди Рашидов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вежди Рашидов
Министер за култура
На должноста
27 јули 2009 – 13 март 2013
Претходник Стефан Данаилов
Наследник Владимир Пенев
Лични податоци
Роден(а) 14 декември 1951
Димитровград, Бугарија
Партија ГЕРБ

Вежди Рашидов (роден на 14 декември 1951 во Димитровград) е бугарски политичар и министер за култура на Бугарија во периодот од 2009 до 2013 година.

Кога имал две години, неговите родители се преместиле во Хасково. Неговата мајка починала кога тој имал четири години. Завршил на Уметничката гимназија во Софија. И покрај тоа што е етнички Турчин, често пари ја критикува партијата Движење за права и слободи. Во 2001 година бил уапсен поради тепање на полицаец. Во 2002 бил награден со орден Стара Планина.

Во текот на својата кариера, направил повеќе од 40 изложби во Бугарија и надвор од неа. По изборите тој станал пратеник во бугарското собрание, а од 2009 е министер за културата.