Ведеа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ведеа
Општина
Држава  Романија
Округ Арџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно 4.304
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Ведеа (романски: Vedea) е општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 4.304 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]