Вегенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вегенштет
Место во Калферде
Црквата во Вегенштет
Црквата во Вегенштет
Грб на Вегенштет
Вегенштет is located in Германија
Вегенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Калферде
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 84 м
Население 398  (31 декември 2006)
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39359
Повик. бр. 039059
Местоположба на место Вегенштет во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°23′17″N 11°12′5″E / 52.38806° СГШ; 11.20139° ИГД / 52.38806; 11.20139Координати: 52°23′17″N 11°12′5″E / 52.38806° СГШ; 11.20139° ИГД / 52.38806; 11.20139

Вегенштет — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Калферде.