Прејди на содржината

Ваџиха Самадова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ваџиха Самадова
Vəcihə Səmədova
Роден(а)Ваџиха Али гизи Самадова
ноември 24, 1924(1924-11-24)
Баку, Азербејџанска Советска Социјалистичка Република
Починал(а)октомври 24, 1965(1965-10-24) (возр. 40)
Баку, Азербејџанска Советска Социјалистичка Република
НационалностAzerbaijani
ЗанимањеСликар
СопружникЛатиф Фајзулаев
НаградиHonored Art Worker of the Azerbaijan SSR

Ваџиха Самадова (азерски: Vəcihə Əli qızı Səmədova; 24 ноември1924 – 24 октомври 1965) била сликар и заслужен уметник на работник на Азербејџанска Советска Социјалистичка Република[1].

Животопис

[уреди | уреди извор]

Ваџиха Самадова е родена на 24 ноември 1924 година во Баку.

Нејзиниот татко Карбалаи Али беше од Карс.

Пред нејзиното раѓање, Карбалаи Али се преселил во Ираван, подоцна во Баку. Нејзината мајка Рубаба била од Иран.

Родителите на Ваџиха Самадова се состанаа во Стариот град (Баку). Во 1939-1944 година таа студирал на сликарската школа именувана по Азим Азимзаде. Потоа, таа била примена во Институтот за уметност во Москва Суриков.

Познатиот руски сликар Павел Корин бил нејзин учител. Успешно ја одбранила тезата „Узеир Хаџибејов “ во 1951 година.

Продолжила со постдипломските студии . Ваџиха Самадова е првата професионална сликарка во Азербејџан.

Ваџиха Самадова била на студиски патувања во регионите на Азербејџан со нејзиниот сопруг Латиф Фајзулајев. По овие патувања таа ги создала „Музика“, „Подготовка за венчавка“, „Гој гол“, „Капаз“, „Одгледувачи на памук“, „Портрет на Лејла Бадирбејли“, „Портрет на Шамама Хасанова“, „Портрет на Минира Мамадбајли “ и други слики. Во исто време, Ваџиха Самадова работела како наставник и во Школата за сликарство.

Нејзината самостојна изложба се одржала во Баку во 1962 година, по патувањето во Бугарија.

Изложбите на Ваџиха Самадова не биле само во Баку, туку и во Москва и Софија. Своите впечатоци од патувањата ги забележала во делата „Старите Бугарки“, „Чаршија во Софија“, „Дождлив ден“, „Куќи на карпите“ и други.

Во 1963 година таа го насликала своето последно дело „Чекајќи вести“, а сликата поставена и изложена на изложбата „Нашите современици“[2].

Ваџиха Самадова починала од рак на 25 октомври 1965 година во Баку.

На 14 јули 2018 година, изложбата „Тандем на Љубовта“ била составена од сликите на Латиф Фајзулаев и Ваџиха Самадова, отворени во Франција, Кан, во организација на фондацијата Хејдар Алиев[3].

  1. „Vəcihə Səmədova (1924-1965)“. Архивирано од изворникот на 2020-08-06. Посетено на 2021-04-17.
  2. „Azərbaycanın ilk peşəkar rəngkar qadını - Vəcihə Səmədova...“. Архивирано од изворникот на 2019-05-13. Посетено на 2021-04-17.
  3. Vəcihə Səmədova

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Габибов Н., Наджафов М. Искусство Советского Азербайджана
  • Нәҹәфов М. Вәҹиһә Сәмәдова
  • Расим Эфенди.Ваджия Самедова
  • Эфендиев Р. Ваджия Самедова
  • Сәмәдова Вәҹиһә Əли гызы Под ред. Дж. Кулиева

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]