Вајсиг на Рашиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вајсиг на Рашиц
Место во Лампертсвалде
Ветерница во Вајсиг
Ветерница во Вајсиг
Вајсиг на Рашиц is located in Германија
Вајсиг на Рашиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Општина Лампертсвалде
Место единици 4
Основни податоци
Површина 34,46 км2
Надм. височина 152 м
Население 915  (31 декември 2010)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01561
Повик. бр. 035248
Координати 51°21′N 13°39′E / 51.350° СГШ; 13.650° ИГД / 51.350; 13.650Координати: 51°21′N 13°39′E / 51.350° СГШ; 13.650° ИГД / 51.350; 13.650

Вајсиг на Рашиц (германски: Weißig am Raschütz) — село и поранешна општина во округот Мајсен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2012 година била припоена кон општината Лампертсвалде.[1]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Вајсиг на Рашиц ги вклучува следниве единици:

  • Блохвиц
  • Бресниц
  • Елсниц-Нигерода

Наводи[уреди | уреди извор]