Вајсела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Weissella
02-0667 1b.jpg
Лезии од Weissella confusa во мона мајмун (обоени со hematoxylin и eosin): A) црн дроб: портална ареа со инфилтрација од неутрофили (x10); A1, присуство на бактериски емболуси во вената (стрелка) (x40). B) акутна пневмонија: едем, конгестија, и ексудација на леукоцити во алвеолите (x10). C) енцефалит: конгестија и маргинализирани неутрофили во крвни садови на нерви (x10)
Научна класификација
Царство: Bacteria
Оддел: Firmicutes
Класа: Bacilli
Ред: Lactobacillales
Семејство: Leuconostocaceae
Род: Weissella
Collins et al. 1994
Видови

Вајсела (науч. Weissella)[2]род на грампозитивни бактерии од семејството Leuconostocaceae.[3] Морфологијата на Weissella видовите варира од сферични или лентикуларни клетки, па до стапчести клетки со неправилна форма.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 1,9 Parte, A.C. „Weissella“. www.bacterio.net.
  2. Björkroth, J., and W. Holzapfel. 2006. Genera Leuconostoc, Oenococcus and Weissella, p.267 -319. In M. Dworkin (ed.), The prokaryotes: a handbook on the biology of bacteria: Firmicutes, Cyanobacteria, vol. 4, 3rd ed. Springer-Verlag, New York, NY. [1]
  3. Collins, M.D.; Samelis, J.; Metaxopoulos, J.; Wallbanks, S. (1993). „Taxonomic studies on some leuconostoc-like organisms from fermented sausages: description of a new genus Weissella for the Leuconostoc paramesenteroides group of species“. Journal of Applied Microbiology. 75 (6): 595–603. doi:10.1111/j.1365-2672.1993.tb01600.x. ISSN 1364-5072.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]