Вајсах

Координати: 48°50′53″N 8°55′13″E / 48.84806° СГШ; 8.92028° ИГД / 48.84806; 8.92028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајсах

Weissach

Вајсах
Вајсах
Вајсах
Грб на Вајсах
Вајсах во рамките на Германија
Вајсах
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Штутгарт
Округ Беблинген
Месни единици 2
Градоначалник Даниел Тепфер
Основни податоци
Површина 22,14 км2
Надм. височина 375 м
Население 7.490 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 338 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BB
Пошт. бр. 71287
Повик. бр. 07044
Портал weissach.de
Местоположба на Вајсах во рамките на округот Беблинген
Карта
Карта
Координати 48°50′53″N 8°55′13″E / 48.84806° СГШ; 8.92028° ИГД / 48.84806; 8.92028

Вајсах (германски: Weissach) — општина во округот Беблинген на покраината Баден-Виртемберг, Германија.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Вајсах е родно место на истакнатиот пилот од Втората светска војна Ерих Хартман (1922-1993), кој со 352 потврдени соборувања важи за најуспешниот летечки првак во историјата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)