Вајнгартен (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вајнгартен
Место во Херзел
Вајнгартен (Тирингија) is located in Германија
Вајнгартен (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општина Херзел
Основни податоци
Површина 4,02 км2
Надм. височина 350 м
Население 157  (31 декември 2010)
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 03622
Координати 50°58′27″N 10°32′20″E / 50.97417° СГШ; 10.53889° ИГД / 50.97417; 10.53889Координати: 50°58′27″N 10°32′20″E / 50.97417° СГШ; 10.53889° ИГД / 50.97417; 10.53889

Вајнгартен (германски: Weingarten) — село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Херзел.