Прејди на содржината

Вајле (фјорд)

Координати: 55°40′N 9°45′E / 55.667° СГШ; 9.750° ИГД / 55.667; 9.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мостот на Вајле

Вајле (дан. Vejle) е фјорд во Данска. Должината на фјордот изнесува околу 22 километри, и се протега источно од градот Вајле па сè до малите градови Трелде Нес на јужната страна и Јуелсминде на северната страна на устието. Мирните површински води на фјордот се опкружени со ниски шумски ридови обликувани од ледниците во текот на ледената доба.[1]

Јавните проекти повторно ги обликувале малите реки опкружувајќи го фјордот уште од средниот век.

Автопатот E45 го поминува фјордот источно од Вајле на мостот на Вајле.[2]

Пиврзано

[уреди | уреди извор]
  1. "Vejle Fjord", Den store Danske, (дански) Retrieved 15 јуни 2010.
  2. "Vejlefjordbroen", Den store Danske, (дански), пров. 15 јуни 2010.

55°40′N 9°45′E / 55.667° СГШ; 9.750° ИГД / 55.667; 9.750