Вајанапанапа (пештера)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пештера.

Вајанапанапа (англиски: Waianapanapa Cave), исто така познат како Крвава пештера е пештера која се наоѓа на Мауи во Хаваи.[1]

Легенда[уреди | уреди извор]

Легендата вели дека сопругата на кралот Каке, која се викала Попујалаеа, избегала од нејзиниот сопруг, бидејќи таа не се однесувала добро кон неа. Попујалаеа се сокрила во оваа пештера. Нејзиниот маж ја тражел и ја пронашол во пештера каде и ја убил. Многу луѓе тврдат дека околу нејзината годишнина на смртта водата во пештерата станува крвава, а многумина и ја виделе. Научниците мислат дека за овој феномен, црвените ракчиња, кои имаат многу во пештерата, би можеле да бидат достојни за тоа. Еднаш годишно, тие одат на површината на водата за да се хранат, и затоа водата се појавува црвена.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]