Ватерполо на Летните олимписки игри 2008 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватерполо на Летните олимписки игри 2008 (мажи)
Water polo pictogram.svg
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Ватерполото на Летните олимписки игри 2008 — официјален ватерполски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Унгарија, второто САД и третото србија.

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
Gold medal icon.svg  Унгарија
Silver medal icon.svg  САД
Bronze medal icon.svg  Србија
4.  Црна Гора
5.  Шпанија
6.  Хрватска
7.  Грција
8.  Австралија
9.  Италија
10.  Германија
11.  Канада
12.  Кина