Ватеринген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ватеринген
Skyline of Ватеринген
Грб на Ватеринген
Грб
LocatieWestland.png
Селото (темно зелена) и статистичката област (светло зелена) на Ватеринген во општината Вестленд.
Селото (темно зелена) и статистичката област (светло зелена) на Ватеринген во општината Вестленд.
ЗемјаХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
ОпштинаВестланд
Површина
 • Вкупна8,9 км2 (34 ми2)

Ватеринген е град во холандската покраина Јужна Холандија. Тоа е дел од општина Вестланд, и се наоѓа на околу 5 км југозападно од Хаг.

До 2004 претставувала посебна општина која се простирала на површина од 8.93 км2.

Во поранешната општина Ватеринген, исто така бил вклучен градот Квинтсхеул.

Селото "Ватеринген" има население од околу 10,860 жители.[1] Статистичката област "Ватеринген", која исто така ја вклучува и околината, има население од околу 13,880 жители.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statistics Netherlands (CBS), Statline: Kerncijfers wijken en buurten 2003-2005. As of 1 January 2005.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]