Васил Стојановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Васил Петрушев Стојановски ( 1915 во Станча, Кривопаланечко20 октомври 1944 во Треска, Скопско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Произлегува од земјоделско семејство. По завршувањето на основното училиште, останал во родното село и се занимавал со земјоделство. На 6 август 1944 година, стапил во Треттата македонска ударна бригада. Во редовите на бригадата учествувал во борбите на кумановскиот и велешкиот терен, а потоа и на скопските терени. Бил учесник во ycпeшнaтa акција на бригадата за ослободување на политичките затвореници од затворот во Идризово. На 20 октомври 1944 година храбро загинал, во борбите против балистите и Германците на реката Треска. Бил закопан на местото каде што загинал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 259. На |first= му недостасува |last= (help)