Васил Мирчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Васил Мирчев
Роден(а)23 март 1927(1927-03-23)
Пловдив, Царство Бугарија
Починал(а)9 јануари 2003(2003-01-09) (возр. 75)
Софија, Бугарија
ЗанимањеКинорежисер

Васил Мирчев (23 март 1927 – 9 јануари 2003) ― бугарски кинорежисер. Режирал девет филмови помеѓу 1965 и 1986 година. Неговиот филм Танго од 1969 година бил вклучен на 6. Московски меѓународен филмски фестивал.[1]

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

  • Танго (1969)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „6th Moscow International Film Festival (1969)“. MIFF. Архивирано од изворникот на 16 јануари 2013. Посетено на 4 февруари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]