Василиј Теодорокан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Василиј Теодороканвизантиски катепан на Италија од февруари до пролетта 1043 година. Тој бил патрициј и пранешен совоин на Ѓорѓи Манијак кога тој бил назначен да замине во Апулија и Калабрија и за да ги задуши бунтовите на Манијак и Аргириј во 1042 година. Во февруари 1043 година, се истоварли во Бари. Аргириј и неговите нормански војски се обиделе да го обиколат Отранто, но фотата на катепанотги блокирала. Манијак, пак, dзаминал за Драч со неговата армија. Аргириј сепак поптишал мир со византијците и Теодорокан бил заменет од Евстатиј Палатин. Последователно, тој ја командувал византсиката флота против руските пљачки во јули 1043 година.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Gay, Jules. L'Italie méridionale et l'empire Byzantin: Livre II. Burt Franklin: New York, 1904.
  • Chalandon, Ferdinand. Histoire de la domination normande en Italie et en Sicile. Paris, 1907.
Претходник
Пард
Катепан на Италија
1043
Наследник
Евстатиј Палатин