Василе Ѓуроски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Василе Ѓуроски
Роден 1916 година
Калуѓерец, кај Македонски Брод
Починал 9 ноември, 1944 година
Битката кај Дрим, Струга
Народност Македонец

Василе С. Ѓуроски ( 1916 во Калуѓерец, Порече9 ноември 1944 во Дрим, Струга) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил роден во 1916 година во селото Калуѓерец кај Македонски Брод. По занимање бил земјоделец. Кон НОБ се приклучил доброволно како дел од Првата македонско-косовска ударна бригада. Загинал во борбите на Дрим на 9 ноември 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.213