Варџиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варџиски јазик
Застапен воНигерија
Говорници78.000  (2000)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3wji

Варџискиот (Warjawa) е афроазиски јазик, дел од групата на западночадски јазици од подгрупата на варџиски јазици. Јазикот се зборува од околу 77.000 жители во Нигерија. Сепак, Варџијците се под силно влијание на хауса, па така почнуваат да зборуваат на хауса наместо на варџиски.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Варџиски јазик на „Етнолог“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]