Варшини Пракаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Варшини Пракаш во 2019 година

Варшини Пракаш — климатски деец и извршен директор на Движењето „Изгрејсонце“, организација 501 (c) (4) која ја ко-основала во 2017 година. [1] Во 2019 година била вклучена во списокот на Time 100 како една од 100-те највлијателни личности за годината [2] и била носител на наградата на Клуб Сиера Џон Муир истата година. [3]

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Пракаш првпат станала свесна за климатските промени кога имала 11 години додека гледала известувања за цунамито во Индискиот Океан во 2004 година. [4] [5] Растејќи, таа сакала да стане лекар.

Пракаш заминала на колеџ на Универзитетот во Масачусетс каде што започнала да се организира околу климатските проблеми. Додека била таму, таа станала водач на кампањата за дивестирање на фосилни горива во училиштето. Пракаш исто така соработувала со национална организација, студентска мрежа за пренасочување на горивата од фосили. Во 2017 година, една година откако таа дипломирала, универзитетот станал првиот голем, јавен универзитет што дивестирал. [6]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, Пракаш го започнала Движењето „Изгрејсонце“, американско политичко движење предводено од млади и 501 (c) (4) кое заговара политичка акција за климатските промени, со уште седум други основачи. [4] [7]

Во 2018 година, таа станала извршен директор на Движењето откако групата организирала протест со кој ја окупирала канцеларијата на претседателот на американскиот дом Ненси Пелоси, барајќи да се формира конгресна работна група за решавање на климатските промени.

Таа била вклучена во списокот на Time 100 како една од 100-те највлијателни личности за годината. [8]

Како дел од нејзината работа со Движењето „Изгрејсонце“, Пракаш се залага за предлозите на „Зелениот нов договор“. Во 2020 година, организацијата го одобрила американскиот сенатор Берни Сандерс во Демократските избори за претседателската функција. Пракаш била именувана за советник на работната група за климатски активности на Џо Бајден во 2020 година. [9][10] [11] [12] Таа е исто така член на советнички одбор на „Климатска сила 2020“, група која вклучува демократи и активисти кои се залагаат за зголемување на интересот на американските гласачи за климатските активности.

Пракаш е ко-уредник на книгата Winning the Green New Deal: Why We Must, How We Can, објавена во август 2020 година. [13] [14] [15] Таа исто така е соработник на Нова можност: Визии за нашиот свет надвор од кризата . [16] [17]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Who Will Save The Planet? Meet The women Rallying For Climate Justice“. Marie Claire (англиски). Посетено на 2021-04-23.
 2. „TIME 100 Next 2019: Varshini Prakash“. Time (англиски). Посетено на 2021-04-23.
 3. „Sierra Club Announces 2019 National Award Winners“. Sierra Club (англиски). 2019-09-16. Посетено на 2021-04-23.
 4. 4,0 4,1 Solis, Marie (November 18, 2019). „How a 26-Year-Old Activist Forced the Democratic Party to Get Serious About Climate Change“. Vice. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. Adabala, Srihita (March 26, 2020). „Meet Varshini Prakash, Leader of The Sunrise Movement“. Next Generation Politics. Архивирано од изворникот на 2020-10-31.
 6. Elton, Catherine. „Varshini Prakash Is Trying to Save Boston From Climate Change“. Boston Magazine.
 7. Hyland, Véronique, Naomi Rougeau and Julie Vadnal (June 6, 2019). „27 Women Leading the Charge to Protect Our Environment“. Elle Magazine.
 8. Inslee, Jay (2019). „Varshini Prakash Is on the 2019 TIME 100 Next List“. Time.
 9. Specter, Emma (October 26, 2020). „Why 2020 Is a Climate Election“. Vogue.
 10. Rathi, Akshat (September 15, 2020). „The Activist Trying to Bend the U.S. Congress Toward Climate“. Bloomberg.
 11. Teirstein, Zoya (May 20, 2020). „How Climate Leftists and Moderates Are Working Together to Beat Trump“. Rolling Stone.
 12. Calma, Justine (May 14, 2020). „How the climate movement is trying to fix Joe Biden“. The Verge.
 13. Ottesen, KK (September 22, 2020). 'Adults are asleep at the wheel' in climate crisis, says co-founder of youth-led activist group“. Washington Post.
 14. „Nonfiction Book Review: Winning the Green New Deal: Why We Must, How We Can by Edited by Varshini Prakash and Guido Girgenti. Simon & Schuster, $18 trade paper (256p) ISBN 978-1-982142-43-8“. Publishers Weekly (англиски). June 2, 2020. Посетено на 2021-04-23.
 15. Stephenson, Wen (12 October 2020). „The Hardest Thing About the Green New Deal“. The Nation. Посетено на 23 April 2021.
 16. The new possible : visions of our world beyond crisis. Philip Clayton, Kelli M. Archie, Jonah Sachs, Evan Steiner, Kim Stanley Robinson. Eugene, Oregon. 2021. ISBN 978-1-7252-8583-5. OCLC 1236337736.CS1-одржување: друго (link)
 17. „Varshini Prakash on Redefining What's Possible“. Sierra Club (англиски). 2020-12-14. Посетено на 2021-04-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]