Варнаншки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варнаншки јазик
Застапен воСудан
Говорници1.100 (1956)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3wrn

Варнаншкиот јазик или познат како верниски јазикнигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици. Јазикот се зборува во Судан и во 1956 година биле забележани 1.100 говорници.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]