Варикозни вени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Варикозни вени
СинонимиПроширени вени
Лева нога со варикозни вени
СпецијалностВаскуларна хирургија, дерматологија
СимптомиНема, болка
КомпликацииКрварење, суперфицијален тромбофлебитис
Ризик-факториДебелина, недоволно вежбање, повреда на ногата, семејна историја, бременост
Дијагностички методВрз основа на испитувањата
Диференцијална дијагнозаАртериска инсуфициенција, периферен невритис[1]
ТретманКомпресивни чорапи, вежби, склеротерапија, хирургија
ПрогнозаНајчесто се повторува
ЧестотаМногу честа

Варикозни вени (или проширени вени) — вид на заболување кое се јавува кај нозете бидејќи, во својот пат околу телото, доста е тешко крвта да се искачи нагоре по нозете. За да се спречи крвта да се врати назад, нашите вени имаат залистоци што се затвораат зад крвта како што таа се движи низ вените. Ако овие залистоци попуштат, доаѓа до собирање на крв во вените, што предизвикува тие да се набубрат.

Ризикот за добивање проширени вени се зголемува кај следниве луѓе:

  • оние кои се бремени
  • оние со голема дебелина
  • оние со голема височина
  • оние кои долго време стојат или седат во една положба (работење во продавница, на пример)
  • оние со семејна историја на проширени вени

Проблеми со проширени вени[уреди | уреди извор]

Некои луѓе сакаат да ги отстранат проширените вени затоа што не им се допаѓа изгледот. Но, проширените вени исто така создаваат чувство на замор и неудобност во нозете. Кожата над проширените вени може да стане сува, тенка и да чеша (воспаление на кожата). Во најопасен случаи, лошата циркулација може да доведе до шлог.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Buttaro TM, Trybulski JA, Polgar-Bailey P, Sandberg-Cook J (2016). BOPOD – Primary Care: A Collaborative Practice (англиски). Elsevier Health Sciences. стр. 609. ISBN 9780323355216.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори