Прејди на содржината

Варено вино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвено варено вино.
Црвено варено вино.

Варено вино — топол алкохолен пијалак. Се служи и ладно и топло. Може да се додаде шеќер и некои зачини како цимет и каранфилче.

Подготовка

[уреди | уреди извор]

Најмногу внимание треба да се посвети на загревањето на виното, што повеќе или помалку ја намалува количината на алкохол. Бидејќи етил алкохолот испарува на 83 °C, не смее да се загрева над оваа температура. Во Финска пред да послужат во шолја ставаат неколку зрна суво грозје и излупени бадеми.[1] Варените вина обично не се со врвен квалитет и скапи, бидејќи во вареното вино преовладува аромата на каранфилче и цимет, поради што се губи оригиналното винско буке.[2]

Најчето на вареното вино му се додаваат каранфилче, цимет, анасон, ѓумбир, кардамон, лаворов лист, кора од лимон, портокал (и сок) и зелен лимон,[1] понекогаш дури и парчиња мандарина.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 ():Kuhano vino, vinarija.com - Portal o vinu, 19. listopada 2009., pristupljeno 3. siječnja 2014.
  2. Ivana Fatur (Za Udrugu konobara i barmena Hrvatske): Kuhano vino, Teklić, magazin za ispunjen život, pristupljeno 3. siječnja 2014.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]