Варена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варена
општина
Општина Варена
Varenna 9831.jpg
Грб на Варена
Грб
ЗемјаИталија
РегионЛомбардија
ПокраинаЛеко (LC)
ПоделоциFiumelatte
Управа
 • ГрадоначалникКарло Молтени
Површина
 • Вкупна11,2 км2 (43 ми2)
Надм. вис.&10000000000000220000000220 м
Население (31 December 2010)[1]
 • Вкупно812
 • Густина7,3/км2 (19/ми2)
ДемонимVarennesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.23829
Повик. бр.0341
Мреж. местоwww.comune.varenna.lc.it
Поглед од замокот од Везио

Варенаопштина (општина) на Езерото Комо во Провинцијата Леко во Италијанскиот регион Ломбардија, која е сместен 60 километри северно од Милано и околу 20 километри северозападно од Lecco.

Варена е основана од страна на локалните рибари во 769 година, а подоцна е сојузник на комуната на Милано. Во 1126 година таа била уништена од страна на ривалската комуна Комо, а подоцна добила бегалци од Исола Комачина кој се сретнала со истата судбина во (1169).

Варена се граничи со општините: Езино Ларио, Лиерна, Оливето Ларио Перледо. Главните знаменитости Кастело ди Везио, е мал музеј посветен на Лариосаурис и морскиот рептил од периодот на Блискиот Тријас, како и прекрасните градини во Вила Монастеро. Од другата страна на езерото во провинцијата Комо се: Белаџио, Грианте и Менаџо.

Вила Монастеро се наоѓа, меѓу Варена и Флумелате,а денес е музеј на ботаничка градина и собирен центар. Таа е основана како цистерцијански манастиро во 11 или 12 век. Општината се служи со станицата Варена-Езино-Перледо, на железничката пруга Тирано-Леко.

Познати жители[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Предлошка:Lago di Como Предлошка:Province of Lecco