Варем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варем
Waremme, église Saint-Pierre foto1 2012-07-01 14.50.JPG
Општинско знаме
Знаме
Општински грб
Грб
Местоположба на Вареме во покраината Лиеж
Местоположба на Вареме во покраината Лиеж
Варем is located in Белгија
Варем
Местоположба во Белгија
Држава Белгија Белгија
Регион  Валонија
Заедница Валонија Француска заедница
Покраина  Лиеж (покраина)
Округ Варем
Координати 50°42′0″N 05°15′0″E / 50.70000° СГШ; 5.25000° ИГД / 50.70000; 5.25000Координати: 50°42′0″N 05°15′0″E / 50.70000° СГШ; 5.25000° ИГД / 50.70000; 5.25000
Површина 31,04 km²
Население
– машко
– женско
Густина
14.050 (1 јан. 2006)
47,87%
52,13%
453 жит./km²
Невработеност 14,71% (1 јан. 2006)
Сред. год. приходи €13.034/чов. (2003)
Градоначалник Гуј Коем
Владејачки партии PS
Поштенски бр. 4300
Повикувачки бр. 019
Мреж. место www.waremme.be

Вареме (француски: Waremme; холандски: Borgworm) — валонска општина сместена во покраината Лиеж, во Белгија. Градот се наоѓа на реката Јекер (холандски: Jeker), во областа Хесбаје. Стопанството е засновано на обработката на житарици и шеќерна репка и на прехранбената индустрија.

Општината Вареме ги вклучува следниве села: Бетинкур, Блере, Бовенистир, Гран-Акс, Лантерманж и Олеје.

Историја[уреди | уреди извор]

Неколку пронајдоци биле ископани близу Вареме кои содржеле пронајдоци од неолитот и населби од бронзеното доба. Главниот римски пат кој ги поврзувал Баве и Келн поминувал низ општината. Могили и римски вили се наоѓаат во околината. Римјаните оставиле гробница за коњи.[1]

Средновековната населба Воромија (Woromia) била наведена по прв пат во 965 година. На 5 февруари 1078 година, Воромија била освоена од Принц-Бискупијата Лиеж, заедно со неговиот замок, петте воденици и шесте пиварници.

Градското собрание на Варем

До 1215 година, со 815 жители, прераснал во град. Неговите граници близу Војводството Брабант, меѓутоа, привлекле неколку напади од војводата, предизвикувајќи да биде запален во целост и повторно изграден неколку пати. Во XIV век, градот изградил пазар и болница, полека станувајќи регионален центар, каде се ковале пари и се држеле важни состаноци.

Во текот на освојувањето на Принц-Бискупијата Лиеж, Карло Храбриот го запалил градот повеќе од еднаш во 1468 година. Во XVI век, градот станал едно од 21. главни градови на бискупијата. ВО 1748 година, четврт на градот бил уништен од пожар, овој пат во несреќен случај. Во 1792 година, француските револуционерни сили влегле во градот и ги затвориле манастирите. Три години подоцна, Принц-Бискупијата Лиеж била распуштена и градот станал француски.

Во XIX, градот се развил, благодарение на железницата и изградбата на две рафинерии за шеќер и неколку училишта. Првата светска војна не донела никакво уништување на градот, освен на старите одбранбени бедеми. Меѓутоа, во Втората светска војна, градот бил уништен од воздушните напади, само неколку дена пред ослободувањето.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Градското собрание од 1900 година
  • Главната градска црква од 1881 година
  • Природен резерват

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Вареме е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nicolay, Johan (2007). Armed Batavians: Use and Significance of Weaponry and Horse Gear from Non-military Contexts in the Rhine Delta (50 Bc to Ad 450). Amsterdam UP. стр. 231, 233. ISBN 9789053562536. http://books.google.com/books?id=ffG5hnLTtGMC&pg=PA233. посет. 25 јуни 2012 г. 
  2. „Скопје - Збратимени градови“. Град Скопје. конс. 5 мај 2015. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]