Вардарска армија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вардарска армија
Активна1912-
ЗемјаОтоманско Царство
ВидКопнена војска
ЗаштитникСултани на Отоманското Царство
Команданти
Истакнати
команданти
Зеки паша

Вардарската армија на Отоманското Царство (турски: Vardar Ordusu) била една од копнените армии под команда на Западната армија. Била формирана за време на мобилизацијата во Првата балканска војна.

Sources[уреди | уреди извор]

Предлошка:Ottoman Forces during the Balkan Wars