Прејди на содржината

Варваричка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Варваричка Река
Местоположба
Физички особености
УстиеСтрумица
Особености на сливот

Варваричка Рекарека во Југоисточна Македонија чиј тек е низ Струмичкото Поле.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката се наоѓа во крајниот југоисточен дел на планината Смрдеш, извира во атарот на селото Варварица, северозападно од градот Струмица и се влева во реката Струмица.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.