Варвари

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Варвар)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Варвари се племиња кој сѐ уште живеат во праисторија,немаат основано писмо ниту култура.Повеќето биле номади кои живееле од ограбување на развиените и недоволно заштитени држави. Нивната војска не била доволно организирана,оделе во војна без тактика ,па и затоа често ги губеле битките.