Варберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варберг
Замокот Варберг
Замокот Варберг
Грб на Варберг
Варберг is located in Германија
Варберг
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Норд-Елм
Градоначалник Клаус Дитер Блом
Основни податоци
Површина 8,01 км2
Надм. височина 132 м
Население 828 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38378
Повик. бр. 05355
Портал www.warberg.de
Местоположба на Варберг во рамките на округот Хелмштет
Карта
Координати 52°11′0″N 10°56′0″E / 52.18333° СГШ; 10.93333° ИГД / 52.18333; 10.93333Координати: 52°11′0″N 10°56′0″E / 52.18333° СГШ; 10.93333° ИГД / 52.18333; 10.93333

Варберг (германски: Warberg) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во природниот парк Елм-Лапвалд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]