Варадински мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Варадински мост
Varadinski Most.jpg
Поглед на мостот.
ПреминуваДунав
МестоНови Сад
Официјален називВарадински мост
Особености
Ширина304 м
Местоположба
Карта

Варадински мост е назив кои се користи за повеќе мостови на Дунав кои се простирале помеѓу Нови Сад и Петроварадин.Мостот бил изграден во 2000 година, откако претходниот мост (мостот Маршал Тито, бил преименуван во мостот Варадин во 1991 година) и бил уништен за време на бомбардирањето на НАТО на 1 април 1999 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]