Прејди на содржината

Варадамудра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бодисатва правејќи варадамудра. период пала, 12 век.
Позлатена бронзена статуа на Тара, Шри Ланка, 8 век н.е. Со десната рака, бодисатва прави варадамудра, гест на милосрдие или давање подароци, додека нејзината лева рака првично можеби држела лотос.

Варадамудра ― мудра и означува гест со рака и симболизира доделување благодети. За варадамудра се користи десната рака. Таа е испружена, со најгорната дланка и со прстите насочени надолу. Варадамудра и абхајамудра се најчестите од неколкуте други мудри видени на божествените фигури во уметноста на индиските религии.

Често отворената рака е прикажана со пупка од лотос во средината.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Dictionary of Hindu Lore and Legend (ISBN 0-500-51088-1) од Ана Далапикола