Ван Хален

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ван Хален
Ван Хален за време на турнејата во 2008 година Од лево кон десно: Волфганг Ван Хален, Алекс Ван ХАлен, Дејвид Ли Рот и Еди Ван Хален.
Биографски податоци
ПотеклоПасадена, Калифорнија, САД
ЖанровиХард рок, Хеви метал[1]
Период на активност1972 - денес
ИздавачиWarner Bros., Yessup Recording
СоработнициDavid Lee Roth, The Other Half, Chickenfoot, Mad Anthony Xpress, HSAS, Tribe of Judah, Extreme, The Waboritas,
Мреж. местоwww.van-halen.com
Членови
Eddie Van Halen
Alex Van Halen
David Lee Roth
Wolfgang Van Halen
Поранешни членови
Michael Anthony
Sammy Hagar
Gary Cherone
Mark Stone
Mitch Malloy

Ван Хален е хард рок бенд формиран во Пасаденa, Калифорнија во 1972 година. Тие уживаат во своите успеси уште откако го издале нивниот дебитантски албум во 1978. Van Halen имаат продадено повеќе од 80 милиони албуми и имаат најголем број на хитови на Billboard Mainstream Rock листата. За време на осумдесеттите години тие исто така имале најмногу Billboard Hot 100 хитови во споредба со другите хард рок и глам метал бендови. Van Halen е на 19 место според продажба на албуми во САД.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://wm11.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:dzfqxqwgldte allmusic ((( Ван Хален > Overview )))]