Ванкувер (планина во Нов Зеланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ванкувер
Southern Alps with Mount Hicks.jpg
Јужни Алпи со Монт Хикс, Монт Ванкувер, 2017 година
Највисока точка
Надм. вис.3309 м
Истакнатост29 м
Координати43°35′06″S 170°08′30″E / 43.58500° S; 170.14167° E / -43.58500; 170.14167
Географија
МестоЈужен Остров,
Нов Зеланд
Матичен венецЈужни Алпи

Ванкувер (англ. Mount Vancouver) е планина во продолжение на сртот на Куковата Планина во Нов Зеланд. Ова е четврта највисока планина во земјата, со височина од 3.309 м. Планината е дел од венецот Јужни Алпи.

Поврзано[уреди | уреди извор]