Ванкаско-кечуански дијалект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ванкаско-кечуански дијалект
Wanka Nunashimi
Застапен во Перу
Говорници 300,000  
Јазично семејство
кечуански
  • кечуански I
    • ванкаско-кечуански дијалект
Јазични кодови
ISO 639-2 que
ISO 639-3 или:
qvw — Waylla Wanka
qxw — Shawsha Wanka

Ванкаско-кечуански е варијанта/ дијалект на кечуанскиот јазик. Дијалектот се зборува во јужниот дел на Перу. Јазикот го зборува народо Хунка. Овој дијалект го зборуваат околу 300.000 жители и има три главни дијалекти: вајла ванка, вајча ванка и савша ванка. Во 1977 година била издадена првата граматика на овој дијалект од страна на Родолфо Серон Паломино.

Поврзано[уреди | уреди извор]