Прејди на содржината

Ванеса Бруно

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ванеса Бруно е дизајнерка на облека од Париз.[1] Пред да го лансира својот прв бренд облека во 1996 година, Ванеса работела и како модел, пејачка и глумица. Таа соработувала со дизајнерката/режисерка Стефани Ди Џусто во дизајнирање облека за кратки филмови, вклучувајќи го и краткиот филм „Визуелна поезија“, со Кејт Босворт во видеото со наслов „LØV“, моделирано по словенското („S-LØV-enian“) езеро Блед и по локалните Lipizzaner раси на коњи.

Ванеса го започнува својот моден бренд на 24 -годишна возраст во Париз, Франција. Бруно ја организира својата колекција во различни теми. Во нејзината колекција есен/зима 2010 година вклучува балетски комбинации.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nelson, Steffie (1 August 2010). „Vanessa Bruno brings her unique looks to Los Angeles“. Los Angeles Times. Посетено на 24 October 2010.