Вандеја (река)

Координати: 46°19′21″N 0°57′47″W / 46.32250° СГШ; 0.96306° ЗГД / 46.32250; -0.96306 (Sèvre Niortaise-Vendée)
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вандеја
Vendée
Поглед на Вандеја од Пон-Неф во Фонтене-ле-Конт
Местоположба
државаФранција
Физички особености
Извор 
 • местоДе Севр
 • надм. вис.206 м
Устие 
 • место
Севр Ниортез
 • координати
46°19′21″N 0°57′47″W / 46.32250° СГШ; 0.96306° ЗГД / 46.32250; -0.96306 (Sèvre Niortaise-Vendée)
Должина82,5 км
Големина на сливот675 км2
Особености на сливот

Вандејарека во западна Франција, десна притока на реката Севр Ниортез, долга 82,5 км.[1] Нејзиниот извор е во близина на Л'Апси, на запад во департманот Де Севр. Во должина од неколку километри таа претставува граница меѓу департманите Вандеја (наречен по неа) и Приморска Шаранта, пред да се влее во Севр Ниортез кај Маран.

Вандеја тече ни следниве департмани и градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сандр. „Податоци за течението — Vendée (N---0120)“.