Вандеја (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вандеја
Vendée
2007-08-07-Vendée-Fontenay-le-Comte.jpg
Поглед на Вандеја од Пон-Неф во Фонтене-ле-Конт
државаФранција
Слив
Главен изворДе Севр
206 м
УстиеСевр Ниортез
46°19′21″N 0°57′47″W / 46.32250° N; 0.96306° W / 46.32250; -0.96306 (Sèvre Niortaise-Vendée)Координати: 46°19′21″N 0°57′47″W / 46.32250° N; 0.96306° W / 46.32250; -0.96306 (Sèvre Niortaise-Vendée)
Сливна повр.675 км2
Физички особености
Должина82,5 км

Вандејарека во западна Франција, десна притока на реката Севр Ниортез, долга 82,5 км.[1] Нејзиниот извор е во близина на Л'Апси, на запад во департманот Де Севр. Во должина од неколку километри таа претставува граница меѓу департманите Вандеја (наречен по неа) и Приморска Шаранта, пред да се влее во Севр Ниортез кај Маран.

Вандеја тече ни следниве департмани и градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сандр. "Податоци за течението — Vendée (N---0120)".