Вандерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вандерслебен
Место во Драј Глајхен
Поглед кон Вандерслебен
Поглед кон Вандерслебен
Грб на Вандерслебен
Вандерслебен is located in Германија
Вандерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Град Драј Глајхен
Основни податоци
Површина 12,63 км2
Надм. височина 265 м
Население 1.679  (31 декември 2006)
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036202
Портал www.drei-gleichen.de
Координати 50°54′0″N 10°51′0″E / 50.90000° СГШ; 10.85000° ИГД / 50.90000; 10.85000Координати: 50°54′0″N 10°51′0″E / 50.90000° СГШ; 10.85000° ИГД / 50.90000; 10.85000

Вандерслебен (германски: Wandersleben) — село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од општината Драј Глајхен.