Прејди на содржината

Вампир-психопат

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Вампир-психопат“ — збирка раскази на рускиот писател Јуриј Мамлеев.

Изданија на македонски јазик[уреди | уреди извор]

Збирката била објавена на македонски јазик од издавачката куќа „Темплум“ како 41. книга во едицијата „Магма“, и тоа двапати: еднаш во 2010 година и вторпат во 2022 година. Преводот од руски јазик е дело на Павел Попов.

Содржина[уреди | уреди извор]

Збирката „Вампир-психопат“ содржи 15 раскази:[1]

 • „Поинакви односи“
 • „Петрова“
 • „Учителот“
 • „Полигамија“
 • „Вампир-психопат“
 • „Дневникот на младичот“
 • „Стрелба“
 • „Замав“
 • „Јама“
 • „Дневникот на песот-филозоф“
 • „Едниот“
 • „Макрокосмос“
 • „Одлетување“
 • „Приближување“
 • „Стаорец“

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Јуриј Мамлеев, Вампир-психопат, Темплум, Скопје, 2022.