Вамејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вамејски јазик
Konyagi
Застапен воГвинеја, Сенегал
Говорници24,000  (2007)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3cou

Вамејскиот (Konyagi) е сенегамбиски јазик. Јазикот е дел од поголемото јазично семејство на нигер-конгоански јазици. Јазикот се зборува воглавно во Сенегал од околу 18.400 лица, но и во Гвинеја од околу 5.270 жители. Јазикот се пишува на латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Вамејски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]