Валје де Санта Ана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валје де Санта Ана
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаВалје де Санта Ана
Површина
 • Вкупна3 км2 (1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000505000000505 м
Население (2006)
 • Вкупно1.230
 • Густина410,0/км2 (11,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Валје де Санта Ана — општина со местоположба во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2006 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 1.230 жители.