Валунг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Тафунсак.

Валунг (Walung) била една од петте првични општини во сојузната држава Косрае во Микронезија. Општината била најмала во државата. Во 1980 година општината била припоена кон Тафунсак, и така Косрае добил само 4 општини и Тафунсак станала најголема општина во државата.

Географија[уреди | уреди извор]

Валунг се наоѓал во југозападниот дел од островот, северозападно од Утве и југозападно од Тафунсак. Повеќето од западниот дел бил составен од брег. Администативен центар на општината било селото Валунг. На пописот од 1980 година општината имала само 151 жител и имала површина од 19.5 км2.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  1. Косрае
  2. Тафунсак
  3. Општини во Микронезија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 5°18′22″ N; 162°55′30″ E / 5.306° СГШ; 162.925° ИГД / 5.306; 162.925