Прејди на содржината

Валкири (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Валкири (англиски: Valkyrie) е американски филм, во режија на Брајан Сингер, а со Том Круз и Кенет Брана во главните улоги.

Брајан Сингер

Содржина

[уреди | уреди извор]

Во филмот се зборува за полковникот Клаус фон Штафенберг, главниот организатор на планот за убиство на Хитлер, под тајното име „Проектот Валкири“. Штафенберг бил успешен војник и верен на Рајхот, но штом ги загубил окото, раката и три прсти, дошло до пресвртница во неговите сфаќања. Тој го сфатил лудилото на нацистичкиот режим и затоа му се приклучил на движењето на отпорот, ковајќи план да ја промени историјата, така што ќе убие Хитлер и ќе ја урне нацистичката власт, притоа изложувајќи се на опасност како себеси, така и своето семејство.

>.