Валери Леонтиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валери Leontiev
Родено имеВалери Yakovlevich Leontiev
Роден19 март 1949

Country flag Коми, Русија (денес Русија)
Жанр(ови)поп, класична музика
Занимање/њаПејач
Години на активност1972 - денес
Мрежно местоwww.leontiev.ru

Валери Леонтјев (руски: Валерий Яковлевич Леонтьев; роден на 19 март 1949 година) е советски и руски поп пејач, чија популарност достигна својот врв во раните 1980-ти. Тој е насловен како една народна Уметник на Русија во 1996 година. Тој е познат како еден од најистакнатите уметници на руската музика. Во текот на својата кариера многу-децении, тој има снимено повеќе од 30 албуми од кои многу се продадени во милионски тиражи.

Валери Леонтјев

Надворешни врски[уреди | уреди извор]