Валери Воронин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Валери Иванович Воронин (руски: Валерий Иванович Воронин; 17 јули 1939 година - 22 мај 1984 година) бил советски фудбалер кој настапувал за Торпедо Москва и советската репрезентација . Тој бил разноврсен дефанзивен играч за врска, чии импресивни технички способности и стартови го направиле еден од најкомплетните играчи за врска во 60-тите години на минатиот век. Тој исто така бил способен да игра како централен дефанзивец.

Наводи[уреди | уреди извор]